Badatelský klub – leden

1. Umělý sníh

Letošní zima byla na sníh opravdu skoupá. Hlavně ve městech. V našem kroužku jsme si ukázali, jak jednoduše se dá vyrobit sníh umělý. Malí badatelé si vyrobili sníh sypký z pěny na holení a škrobu. Vyzkoušeli si vyrobit také sníh tuhý z kondicionéru a jedlé sody. Výroba sněhu byla zajímavá, jelikož odhadnout správnou konzistenci ingrediencí nebylo jednoduché. Využití sypkého sněhu si pak vyzkoušeli a posypali větvičky. Příští rok budou vědět, jak doma dozdobit umělým sněhem třeba adventní věnce na vánočních stolech. Z tuhého sněhu si vymodelovali všichni badatelé sněhuláka a dozdobili je kuličkami jeřabin. Na ukázku svým rodičům, že sníh může být i ve městě, si každý odnesl svého sněhuláka domů.

2. Večerní malování do krupice

Jak se v zimě při dlouhých večerech doma zabavit? Třeba malováním do krupice 😀. Je to úplně jednoduché. Stačí doma najít umělohmotnou krabici s průhledným víkem, dovnitř dát vánoční světýlka a na víko nasypat krupici. To byste se rodičové divili, jak dlouho se děti zabaví a nejen děti 😀. Je třeba mít k tomu tmu, o kterou v zimních měsících není nouze. Malí badatelé si svou kreativitu vyzkoušeli v našem kroužku. Malovali a malovali. Pod jejich rukama vznikaly opravdu krásné kresby. A že se občas něco nepovedlo? Nevadí, dá se to přece hned smazat a napravit 😀.

3. Lakování krmítek

V našem kroužku jsme mysleli také na ptáčky, kteří u nás přes zimu zůstávají a nemají to vůbec jednoduché. Proto jsme se rozhodli vyrobit jim tři krmítka. Využili jsme k tomu náš skleník, ve kterém nejdříve malí badatelé museli části krmítek nalakovat.  Všichni se tohoto úkolu zhostili s velkou chutí a každý nalakoval určitou část krmítka.

4. Stloukání krmítek

V další hodině jsme s dětmi jednotlivé části krmítek stloukli dohromady. Stloukání nebylo vůbec jednoduché. Dřevo bylo docela tvrdé a hřebíky se stále ohýbaly 😂. Tak se malí badatelé dozvěděli, že naplánovat výrobu čehokoliv je věc jedna a že ne vše se vždy daří podle představ. Chce to prostě šikovnost, zručnost, trpělivost, a výdrž. Také tohle se malí badatelé v našem kroužku učí. Nakonec se nám povedlo všechna tři krmítka stlouci dohromady. Děti se nemohly dočkat, až je půjdeme zavěsit na stromy, nasypat ptáčkům a tak jim ulehčit život ve městech 😀. Ve zbytku hodiny si zasoutěžily ve skládání puzzle s ukázkou přezimujících ptáčků.

vychovatelka Helena Drahošová