Seznamovací beseda v ŠICu s 2. třídami a kniha DEN, KDY VOSKOVKY ŘEKLY DOST

Malujete rádi? Voskovkami? A staráte se o ně dobře? To já se jen tak ptám, aby se vám nestalo to, co Tondovi z knihy DEN, KDY VOSKOVKY ŘEKLY DOST. No… řekly…  abych byla přesná, voskovky Toníkovi napsaly dopisy. Některé spokojené, jiné nespokojené. Napsat dopis, to není jenom tak. Však také druhákům dalo chvíli práci, než přišli na to, jak má takový dopis vypadat. Knížka jim ale pomohla. Kdo chce napsat dopis, musí přece vědět, jak má vypadat. Oslovení, obsah dopisu, rozloučení a podpis.
Hned si to děti také vyzkoušely. Jak? Na chvíli se samy staly voskovkami a zkusily Toníkovi napsat dopis. A já musím říct, že byly moc šikovné.

Děsivé historky - Michael Dahl

Čtenářský klub - starší žáci

Bojíte se rádi? Máte rádi hrůzostrašné historky? Cha, co hrůzostrašné... máte rádi horory? V našem klubu je to tak, že se polovina z nás ráda bojí a druhé polovina nerada. Nicméně na tématu pro středeční setkání se shodli všichni. Chceme se bát, chceme horory. Náhoda tomu chtěla, protože jsem zčerstva zpracovala novou knihu Děsivé historky a tak jsme se do nich začetli. A nejen to, podle názvu kapitol jsme si zkusili sami vymyslet hrůzostrašný příběh, který by se pod ním mohl schovávat a pak jsme ho porovnali s příběhem v knize. Ty naše příběhy si můžete přečíst, jsou tady na fotkách, jen prosíme laskavého čtenáře, aby omluvil chyby. To víte, děsivé historky - děsivé chyby. A jakže vypadají příběhy v knize? Trefili jsme se? To vám neprozradíme. Stačí přijít do knihovny a knihu Michaela Dahla s názvem Děsivé historky si vypůjčit.

Ochechule s ukulele, rýmování a origami knížka

Čtenářský klub - mladší žáci

Protože se pomalu, ale jistě blíží dny, kdy vypukne každoroční recitační soutěž, nahlédli jsme s dětmi do knihy básní Daniely Fischerové s názvem Ochechule s ukulele. Než jsme ale začali rýmovat, zjištovali jsme, co nebo kdo je to ochechule a co ukulele. Zatímco ukulele děti znaly, o ochechuli se jen dohadovaly. Pátrali jsme a pátrali, až jsme pomocí přírodovědných knih zjistili, že je to zvíře, kterému se také říká Siréna, býložravý savec, žijící v moři, je veliký a světe div se, je příbuzný se slony. Naše pátrání ale z daleka nekončilo. V některých básních totiž chyběly rýmy a tak jsme pátrali po nich... a že se naše fantazie pěkně "zapotila". Nu a protože děti zahlédly chystanou dílničku - ORIGAMI KNIHA - utíkaly jim oči právě ke knížečce a tak dlouho prosily, až mě uprosily, abychom si ji udělali ještě dnes. Jejich zapálení bylo neuvěřitelné a vůbec nebylo na škodu. Krásně hned pochopily, co a jak mají dělat, vyzkoušely si trpělivost i vzájemnou pomoc jeden druhému. Ne všechny knížečky jsme stihli a tak už se těšíme na další Čtenářský klub. O čem bude? Děti si přály Deník malého poseroutky. Ale určitě se v jedné jeho části ještě nějaká ta origami knížečka narodí. Malá, velká, tlustá, tenká, ale hlavně originální.