Výjezdní lyžařský kurz Vaňkův kopec 27.2.2024

Naše škola navázala po čtyřech letech na tradici pořádání výjezdního lyžování. Během několika let jsme vyzkoušeli různé svahy, abychom vybrali to správné lyžařské středisko. Začali jsme v Palkovicích, pokračovali na Vaňkově kopci a byli jsme také na Skalce ve Vřesině.

V letošním školním roce jsme zvolili Vaňkův kopec. Největším úskalím je vždy vybrat zaručeně správný termín s bohatou sněhovou nadílkou. Vycházeli jsme ze zkušeností z minulých let. Bohužel, člověk míní a příroda mění. Termín lyžování se blížil a my s hrůzou zjišťovali, že sněhu ve střediscích rapidně ubývá.

Nastal den “D“ a my nastoupili do autobusu s obavami, jak to bude na svahu vypadat. Když jsme projížděli kolem střediska, děti prohlásily: “A tam jako budeme lyžovat?“ Nepříliš nadšené vystoupily z autobusu a s otazníky čekaly na instruktory.

Rozpaky se však na svahu rozplynuly a děti nás opět přesvědčily, že se dokáží radovat i z mála. Že i na sjezdovce, která z pohledu dospělého vypadá žalostně, se dá dobře zalyžovat a vytvořit si nezapomenutelné zážitky. Každý den při zpáteční cestě v autobuse děti štěbetaly, vyprávějíc si své zážitky a těšily se na další den. Kromě toho, že si děti zalyžovaly, mnozí si našli i nové kamarády.

Tradičně byl kurz v pátek ukončen lyžařskými závody. Přestože podmínky nebyly ideální, udělaly děti, které s lyžováním začínaly, velký pokrok. Na začátku týdne jsme si mysleli, že vzhledem k nepříznivým sněhovým podmínkám v posledních letech nebudeme výjezdní lyžařský kurz příští rok organizovat. Děti nás ale nakonec přesvědčily, že to stojí za to.

vychovatelka Helena Drahošová, p. uč. Renata Stoklasová